Święto szkoły – 25 marca 2022 r.

Strona główna » Święto szkoły – 25 marca 2022 r.

25. marca odbyło się coroczne Święto Szkoły. Jednym z części obchodów tego wyjątkowego dnia były spotkania z zaproszonymi gośćmi. Spotkanie z panem Zygmuntem Walkowskim fotografem, autorem licznych zdjęć powstańczych, specjalistą od interpretacji zdjęć z okresu II wojny światowej oraz jego bratankiem Robertem Walkowskim odbyło się w sali budynku Na Uboczu. Uczestniczyły w nim klasy:7a i 7g oraz klasa 8f. Pan Zygmunt Walkowski bardzo ciekawie opowiedział o Janku Bytnarze, pokazał unikalne materiały archiwalne oraz zdjęcia z lat 1939 – 1945. Zwrócił też uwagę na to, że fotografia jest  dokumentem historycznym.

W drugim spotkaniu w budynku przy Małcużyńskiego uczestniczył pan Jan Witkowski – wiceprezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Razem z panem Julianem Borkowskim – siostrzeńcem Patrona, przeczytali fragmenty książki AleksandraKamińskiego pt. „Kamienie na szaniec”. W spotkaniu tym wzięły udział klasy:5a, 5 d,6a i 6b.

Dopełnieniem tego dnia była wizyta uczniów w  czytelni i rozmowa z panią Lucyną Bieniasz-Ząbek, która przypomniała zebranym na czym polega współczesny  patriotyzm, co oznacza napis na murze szkoły „Pamięć i tożsamość” i czego możemy nauczyć się od Janka Bytnara.

W tym dniu delegacje klas wraz z nauczycielami odwiedziły cmentarze i miejsca pamięci:

• Cmentarz Wojskowy na Powązkach – grób Patrona, Alka Dawidowskiego „Alka”, Stanisława Sieradzkiego „Śwista” i profesora Kazimierza Łodzińskiego- klasa 4c z wychowawcą,
  • Dom (tablica poświęcona Jankowi) przy Al. Niepodległości 159 – klasa 5c z  wychowawcą,
  • Arsenał przy ul. Długiej – miejsce Akcji pod Arsenałem – klasa 8a z wychowawcą.