Przejdź do treści

Maraton Pisania Listów

Strona główna » Maraton Pisania Listów

W ostatnim tygodniu listopada i pierwszych dniach grudnia 2025 roku w naszej szkole pojawiły się na korytarzach kolorowe plakaty zawiadamiające o niezwykłej akcji.  Na plakatach widniały zdjęcia dwóch młodych kobiet, napisy Amnesty International Polska oraz informacje zakodowane w kodach QR.

Informacje wysłane do uczniów i rodziców przez Librusa wyjaśniły wszystko. Po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do akcji Maraton Pisania Listów, największej na świecie akcji na rzecz praw człowieka. Dołączyliśmy do milionów osób, które upominają się o konkretne osoby cierpiące prześladowania za domaganie się przestrzegania praw człowieka. Spośród dziewięciu osób wspieranych przez Amnesty International w tegorocznej akcji, koordynatorka akcji szkolnej wybrała dwie młode kobiety. Manahel al-Otaibi odsiadującą wyrok 11 lat więzienia w Arabii Saudyjskiej. Odważna obrończyni praw kobiet została skazana przez sąd ds. „terroryzmu” na niezwykle surową karę jedynie za wspieranie praw kobiet i wyrażanie swoich poglądów w mediach społecznościowych. Fakt, że jednym z dowodów oskarżenia, było selfie Manahel bez zakrycia włosów, szczególnie poruszył dziewczęta. Druga bohaterka to Neth, matka dwójki małych dzieci, trafiła do więzienia za skrytykowanie prezydenta Angoli na swoim kanale na TikToku. Została osądzona w trybie przyspieszonym i skazana na sześć miesięcy więzienia. Jej wyrok został później zwiększony do dwóch lat. O tym wszystkim można było przeczytać na plakatach rozlepionych na szkolnych korytarzach.

W ramach akcji polonistki przypomniały uczniom zasady pisania listu, a nauczyciele języka angielskiego przećwiczyli potrzebne zwroty i słownictwo. Listy były pisane w języku angielskim. Pisaliśmy wyrazy wsparcia, listy ozdabiane serduszkami i kwiatami. Do akcji włączyli się również nauczyciele. Wszystkie listy zostały wysłane do więzienia dla kobiet w  Arabii Saudyjskiej i Angoli.

Uczniowie podeszli do akcji z dużym zaangażowaniem. Jak się okazało  w styczniu, prezydent Angoli ułaskawił Neth, która dzięki wsparciu międzynarodowej społeczności opuściła więzienie.

Pokazaliśmy uczniom, że nikt nie może być obojętny wobec łamania praw człowieka, a każde nasze działanie ma sens.

https://maraton.amnesty.org.pl/

plakat_arabia_saudyjska

plakat_angola

Przejdź do treści