Job shadowing

Strona główna » Job shadowing

Program Erasmus+ o typu job shadowing polega na krótkiej wizycie w wybranej szkole zagranicznej  grupy uczniów wraz z opiekunami. Jest to ciekawa forma nauki, która przynosi wiele korzyści, zarówno wizytującym,  jak i wizytowanym.

W ostatnim tygodniu kwietnia naszą odwiedziła grupa sześciu nastolatków z miasta Botoșani, leżącego w północno – wschodniej części Rumunii. Przez pięć dni rumuńscy uczniowie i ich dwie nauczycielki uczestniczyli w lekcjach w ursynowskiej szkole. Mieszkali w domach polskich uczniów, bardzo ciepło przyjęci przez nasze rodziny, które włożyły wiele starań, by okazać im tradycyjną polską gościnność. Językiem roboczym był język angielski. Podczas wizyty uczniowie poznali nie tylko specyfikę funkcjonowania polskiej szkoły, ale i różne metody i formy pracy na lekcji stosowane przez ursynowskich nauczycieli.

Mogli uczestniczyć w lekcji wf, matematyki prowadzonej metodą stacji zadaniowych, chemii, na której wykorzystano wirtualną rzeczywistość, konwersacjach z języka angielskiego i zajęciach kulturowych na temat kuchni polskiej. Nasi nauczyciele pokazali, jak pracują z uczniami poza szkolną ławką, prowadząc lekcję geografii w Muzeum Geologicznym oraz lekcję przyrody w Leśniczówce Lasów Miejskich w Lesie Kabackim. Bardzo ciekawą możliwością było zabranie gości na warsztaty muzyczne w FabLab w Wawrze oraz lekcję fizyki w Warszawskim Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń  na Starym Mieście. Dzięki finansowaniu miasta Warszawy, wszystkie te warsztaty były dla nas bezpłatne, co wzbudziło uznanie rumuńskich nauczycieli.

Rumuńscy goście wspólnie z polskimi uczniami spędzali popołudnia poznając Warszawę i korzystając ze stołecznych atrakcji. Taka forma międzynarodowej współpracy szkół pozwala na wzajemne poznawanie się młodzieży z Unii Europejskiej, zawieranie przyjaźni oraz wspólną naukę przez doświadczenie i kontakt z rówieśnikami. Rumuńscy nastolatkowie po tygodniu spędzonym w ursynowskiej szkole wyjechali pełni wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

Jolanta Waśkiewicz